Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.

Rozumiem

Polskie Centrum Montessori Szczegóły aktualności

Masz pytania? Zadzwoń do nas: 51 88 444 04

Dwie krótkie montessoriańskie historie – klucz do poznania natury dziecka

"Kiedy dzieci mają bezpośredni kontakt z przyrodą, wtedy wychodzi z nich cała ich siła. Nawet te poniżej drugiego roku życia, jeśli są dobrze odżywione i o silnej budowie ciała mogą przejść kilometry. Strome i długie stoki w słońcu mogą być pokonane przez nieznające zmęczenia nóżki,” pisała Maria Montessori. Dziś dwie krótkie montessoriańskie historie.

  • Historia pierwsza. Pewnego razu Maria Montessori poznała młodą parę, która miała dwuletnie dziecko. Zarówno mama jak i tata chcieli iść na odległą plażę i postanowili nieść maluszka na rękach. Ale był to dla nich zbyt duży wysiłek i postawili dziecko na ziemi. Okazało się, że mały człowiek z wielką przyjemnością sam pokonał całą trasę. Pokonywał ją też w pozostałe dni. Oczywiście, dojście do celu trwało o wiele dłużej niż gdyby dziecko było niesione. Rodzice ci poświęcili się, idąc o wiele wolniej. Zatrzymywali się wtedy, gdy dziecko się zatrzymywało, by zerwać malutki kwiatek, obejrzeć szyszkę, rozejrzeć się UWAŻNIE dookoła, zastanowić się nad szumem i dotykiem wiatru w policzek. W pewnym momencie dziecko usiadło na dłuższą chwilę, by w skupieniu przyglądnąć się pasącemu się osiołkowi. Na podziw i koncentrację uwagi też trzeba mieć czas. Zamiast nieść dziecko na rękach, rodzice rozwiązali problem, PODĄŻAJĄC ZA NIM.
     
  • Druga historia. Pewien sześcioletni chłopiec zniknął na kilka godzin. Przez cały czas chodził po pobliskim wzgórzu. Myślał, że gdy dojdzie na szczyt, zobaczy świat po drugiej stronie. I pomimo dużego wysiłku fizycznego, wcale nie był zmęczony. Był jedynie zawiedziony, że nie znalazł tego, czego szukał.

Wniosek, nad którym nie sposób ot tak przejść do porządku dziennego: dzieci kochają przyrodę i organicznie jej potrzebują. Pozwólmy na to, by bezpośredni kontakt z przyrodą sprawił, że “wyjdzie z nich cała ich siła.”Dajmy im się poprowadzić i obserwujmy, obserwujmy, obserwujmy…

źródło: czasnamontessori.pl

Wesołych Świąt!

dodane: 22.12.2017 23:25:17

Okres świąteczny to czas nie tylko rodzinny, ale też czas podsumowań w związku ze zbliżającym się No...

czytaj więcej

Słynni Montessorianie

dodane: 18.09.2017 03:36:07

Czy to przypadek, że wielu indywidualistów w czołówce innowacji i kreatywności w nasze...

czytaj więcej