Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.

Rozumiem

Polskie Centrum Montessori Szczegóły aktualności

Masz pytania? Zadzwoń do nas: 500 215 049

Słynni Montessorianie

Czy to przypadek, że wielu indywidualistów w czołówce innowacji i kreatywności w naszej kulturze są absolwentami Montessori?

5 kwietnia 2011 roku w prestiżowym Wall Street Journal ukazał się artykuł pod zastanawiającym tytułem: “Mafia Montessori.” Autor, Peter Sims przedstawił w nim tezę, iż elitę ludzi wyjątkowo kreatywnych tworzą absolwenci szkół Montessori. Lista znanych Montessorian jest długa. Są na niej: założyciele Google: Larry Page i Sergey Brin, twórca Amazon: Jeoff Bezos, założyciel Wikipedii: Jimmy Wales, światowej sławy wiolonczelista: Yo Yo Ma, była redaktor naczelna Washington Post: Katherine Graham, twórca SimCity: Will Wright, pisarz Gabriel Garcia Marquez, żydowska dziewczynka, autorka słynnego dziennika o ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie, która zginęła w obozie koncentracyjnym: Anna Frank, autorytet w dziedzinie gotowania,autorka książek kucharskich Julia Child, raper Sean Diddi Combs i aktor George Clooney. To nie wszyscy. Książęta brytyjscy William i Harry oraz Pierwsza Dama Ameryki Jacqueline Kennedy Onassis również korzystali z dobrodziejstw edukacji Montessori. Wniosek autora jest jednoznaczny: absolwentów szkół Montessori cechuje kreatywność i nieszablonowe myślenie.

Faktów potwierdzających skuteczność tej metody jest coraz więcej. Profesorowie Jeffrey Dyer z Uniwersytetu Brighan Young i Hal Gregsen ze szkoły biznesu o światowym zasięgu, INSEAD przebadali na przestrzeni 6 lat ponad 3000 dyrektorów generalnych i przeprowadzili wywiady z 500 osobami, które założyły innowacyjne firmy lub wynalazły nowe produkty. Oni również doszli do jednoznacznego wniosku: “znaczna ilość innowacyjnych przedsiębiorców chodziła do szkół Montessori, w których podążali oni za swoimi zainteresowaniami. To tam nauczyli się oni nie tylko myśleć inaczej, ale i postępować oraz mówić inaczej.”

W 2004 roku Barbara Walters przeprowadziła wywiad z założycielami Google. Zapytała ich, czy fakt, że ich rodzice byli profesorami wyższych uczelni wpłynął na ich sukces. Odpowiedzieli, że największy wpływ, który stoi za ich sukcesem to fakt, że obydwoje od dziecka byli w systemie Montessori. Tam nauczyli się, że nie muszą ślepo wykonywać poleceń nauczycieli, że mogą kwestionować i badać to, czego się uczą, eksperymentować i szukać niestandardowych rozwiązań.

Will Wright, twórca Simsów wypowiedział się w podobnym tonie: “Montessori nauczyło mnie radości odkrywania. Tu chodzi o wewnętrzną motywację i samodzielną naukę, w swoim, indywidualnym tempie, a nie pobieranie gotowej wiedzy od nauczyciela. SimCity wyrasta bezpośrednio z tego systemu.”

Rodzice Jeoffa Bezos wspominają,jak to młody Jeoff w przedszkolu montessoriańskim był często tak głęboko pochłonięty, że nie sposób było oderwać go od zajęć. Maria Montessori odnotowała to samo zjawisko i opisała je jako “polaryzacja uwagi.”

Na koniec, o wynikach badań przeprowadzonych w 2006 roku przez neurologa, Jonah Lehrer opublikowanych w czasopiśmie Science. Porównał on wyniki w nauce dzieci z rodzin z Milwaukee o niskich dochodach, które uczęszczały do przedszkoli Montessori z losowo wybranymi dziećmi z różnych przedszkoli. 5-latki po przedszkolach Montessori okazały się “znacznie lepiej przygotowane do szkoły w zakresie czytania i sprawności matematycznej niż dzieci z przedszkoli konwencjonalnych. Ponadto znacznie lepiej wypadła ta grupa wiekowa w badaniu poziomu tzw. funkcji wykonawczej (“executive function”), czyli umiejętności przystosowania się do zmian i rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów, co stanowi o potencjalnym sukcesie w szkole.

Współpracownicy Jeoffa Bezos z Amazon doceniają fakt, iż ich szef często zadaje pytania w stylu: “dlaczego?”, ” dlaczego nie?”, ” a co, jeśli…?” Nie raz odpowiedzi na nie przynoszą nowe rozwiązania. Ciągłe stawianie tych pytań to esencja metody Montessori.

źródło: czasnamontessori.pl

Nowy kurs przedszkolny w Warszawie!

dodane: 07.06.2019 17:01:43

Nowy kurs przedszkolny startuje 13 października 2019 r. Zapraszamy do kontaktu i zapisów. ...

czytaj więcej

Nowy kurs przedszkolny w Trójmieście!

dodane: 27.03.2019 09:10:37

Nowy kurs przedszkolny startuje 19 października 2019 r. Zapraszamy do kontaktu i zapisów. ...

czytaj więcej